Dīgstu audzēšana mājās. Diedzēšana

01/08/2021

Mans mazais, zaļais glābējs ziemā – dīgstu audzēšana mājās, diedzēšana. Tieši šobrīd, kad aiz loga valda tumsa un aukstums, man ļoti kārojas īstus, ĪSTUS zaļumus. Ne tos, kurus var nopirkt lielveikalā, bet tos, kuri izauguši siltumnīcā vai uz manas nelielās Rīgas dzīvokļa palodzes.

Lai diedzētu nepieciešamas pāris lietas, kuras visticamāk jau atrodamas Tavā virtuvē – tīra burciņa, marle, gumija un tīrs ūdens. Saules gaisma, protams, visu padarīs zaļāku un skaistāku (sveicieni zaļajam pigmentam hlorofilam), bet kā tika pārbaudīts – var iztikt arī bez tās un bagādīgi diedzēt pelēkas ziemas, pelēkās dienās.

KĀPĒC DIEDZĒT?

Man ļoti patīk kā uz šo jautājumu atbildēja Sāra no My New Rootsēdot diedzētu augu, Tu apēd visu tā potenciālu. Ko tas nozīmē? Diedzējot mēs pamodinām augu līdz stāvoklim, kurā viņš ir visdzīvākais un spēcīgākais. Saknītei jātop par veselu, jaunu augu! Tieši šajā stāvoklī augā ir vislielākais vitamīnu un minerālvielu daudzums. Tā, piemēram, dubultojas vai pat trīskāršojas vitamīnu A, B, C, E un dzelzs, selēna, cinka daudzums. Augos atrodamais proteīns un ogļhidrāti kļuvuši kvalitatīvāki. Kā arī – diedzētus pākšaugus un graudaugus, līdzīgi kā mērcētus riekstus, vēderam ir vieglāk pārstrādāt.

Nezaudējot apjomu un sātu, piemēram, diedzētos turku zirņos ir mazāk kalorijas un vitamīnu kā pagatavotos.

KO DIEDZĒT? KUR PIRKT SĒKLAS?

Diedzēt var gandrīz visu – sēkliņas, pākšaugus un graudaugus. Svarīgāk pievērst uzmanību to kvalitātei un izvēlēties pēc iespējas svaigāku, bioloģiski sertificētu saimniecību produktu. Kāpēc tam ir nozīme? Ļoti vienkāršoti sakot, lielveikalos visbiežāk atrodamas vecas sēkliņas, pākšaugi un graudi, kuri tiek ķīmiski apstrādāti un vairs nav spējīgi izdīgt.

SĒKLIŅAS: kreses, sinepju, redīsu, rutku, biešu, brokoļu, kāpostu, saulespuķu, čia u.c.

PĀKŠAUGI: melnās pupiņas, Ķīnas jeb moong pupiņas, adzuki pupiņas, sojas pupiņas, visu krāsu lēcas, turku zirņi, cukurziņi, pelēkie zirņi u.c. *neiesaka diedzēt sarkanās pupiņas

GRAUDI: auzas, griķi, rīsi, mieži, rudzi u.c.

Sēkliņas diedzēšanai, precīzāk, brokoļu sēklas līdz šim esmu iegādājusies veikalā Biotēka. Pēc nelielas izmeklēšanas internetā izrādās, tās var iegādāties arī citurjust google it! Nesen noskaidroju, ka uz svara tās varēs iegādāties arī beziepakojuma veikalā ieber.lv Cēsis. BIO turku zirņus iegādājos nelielā EKO veikaliņā Rīgā.

Mans ieteikums ir sākt ar diedzēšanai paredzētām sēkliņām un tikai tad turpināt ar pārējo. Process sarežģīts liekas tikai pašā sākumā. Pēc pirmajām saknītēm sapratīsi, ka diedzēšanas process ir tiešām ļoti, ĻOTI vienkāršs, apsolu!

Dīgstu audzēšana mājās. DIEDZĒŠANA

Izdrukāt

Instrukcijas

1

1. DIENAS VAKARS Diedzēšanai izvēlētās sēklas, pupiņas vai zirņus vispirms noskalo zem remdena, tekoša ūdens. Liek iepriekš izkarsētā, rūpīgi izmazgātā stikla burciņā, aplej ar ūdeni un atstāj uz nakti mērcēties. Vāciņa vietā liec marli vai citu gaisa un mitruma caurlaidīgu audumu, nostiprini ar gumiju. Mērcēšanai parasti atvēlu 8 līdz 10 stundas.

2

2. DIENAS RĪTS. Vispirms jāatbrīvojas no visa, kas ir bojāts un peld ūdenim pa virsu. Nolej ūdeni, izmērcētās sēkliņas, pupiņas vai zirņus vēlreiz rūpīgi noskalo un notecini lieko ūdeni. Lieku uz palodzes dzīvoties.

* Šajā brīdī burciņai uzlikto marli nost vairs neņemšu. Tā ir ērtāk. Katru skalošanu un ūdens notecināšanu var veikt caur to.

2. DIENAS VAKARS. Burciņā caur marli ielej ūdeni, saskalo to un notecina. Sagāž burciņu 45 grādu leņķī, lai neuzkrātos un notecētu liekais ūdens. Kad viss liekais notecējis, burciņu var novietot guļus uz palodzes.

3

3. DIENAS RĪTS. Burciņā caur marli ielej ūdeni, saskalo to un notecina. Sagāž burciņu 45 grādu leņķī, lai neuzkrātos un notecētu liekais ūdens. Kad viss liekais notecējis, burciņu var novietot guļus uz palodzes.

3. DIENAS VAKARS. Burciņā caur marli ielej ūdeni, saskalo to un notecina. Sagāž burciņu 45 grādu leņķī, lai neuzkrātos un notecētu liekais ūdens. Kad viss liekais notecējis, burciņu var novietot guļus uz palodzes vai uz nakti atstāt 45 grādu leņkī.

4

4. DIENAS RĪTS. Burciņā caur marli ielej ūdeni, saskalo to un notecina. Sagāž burciņu 45 grādu leņķī, lai neuzkrātos un notecētu liekais ūdens. Kad viss liekais notecējis, burciņu var novietot guļus uz palodzes.

4. DIENAS VAKARS. Iespējams, ka šis ir brīdis, kad vari baudīt pirmos rezultātus. Ja nē, tad turpini visu augstāk minēto procesu līdz pat sestajai dienai vai brīdim, kad redzi, ka viss skaisti sadīdzis.

turku zirņu dīgsti sprouting at home

ĪSUMĀ PAR SVARĪGĀKO.

Izmanto rūpīgi iztīrītu burciņu, skalo dīgstus ar tīru ūdeni divas reizes dienā, parūpējies, lai tiem piekļūst gaiss un burciņā neuzkrājas ūdens.

* Diedzēšanai visbiežāk izmantoju 0.7L burciņas. 13g ar mazajām brokoļu sēkliņām šādu burciņu pieaudzē pilnu līdz pašām malām, tāpēc visbiežāk sēklu paciņas saturu sadalu uz 2, lai dīgsti var brīvi elpot un vairoties. Diedzējot pupiņas vai turku zirņus jārēķinās, ka nepieciešams divtik vairāk vietas.

* Lai notecētu liekais ūdens, ievietojot to nelielā bļodiņā vai glāzē, pirmās 20 līdz 60 minūtes burciņu turu slīpi, 45 līdz 90 grādu leņkī.

* Ja ar dīgstu burciņu nav laiks ucināties, 45 grādu leņķī un bez apgrozīšanas to var turēt 8 – 12 stundas.

* Ja diedzē smalkas sēkliņas, uz nakti burciņu atstāju guļus, nevis 45 grādu leņķī, jo saknītes mēdz iesprūst un izspraukties cauri marles audumam. Nekas traks, tomēr ērtāk, ja tas nav noticis.

diedzēšana mājās sprouting at home

CIK ILGS IR DIEDZĒŠANAS PROCESS? CIK ILGI DĪGSTUS VAR UZGLABĀT?

Vidēji diedzēšanas process notiek 4 līdz 6 dienas. Temps atkarīgs no telpas siltuma. Gatavi dīgsti ir tad, kad to saknīte ir vismaz tik pat gara kā pati sēkla, pākšaugs vai graudiņš.

Pēc ceturtās vai sestās dienas dīgstus uzglabā ledusskapī un centies izmantot nākamo dienu laikā. Aukstumā augšanas process netiek apstādināts, bet tiek ievērojami piebremzēts. Svarīgi – ledusskapī liec tikai sausus dīgstus. Ļauj tiem vismaz 8 stundas padzīvot bez regulārās skalošanas. My New Roots rakstīts, ka ledusskapī tos sausus un slēgtā traukā var uzglabāt pat veselu mēnesi.

turku zirņu dīgsti sprouting at home

KUR UN KĀ IZMANTOT DĪGSTUS?

Ja sēkliņu zaļumus viegli pievienot dažādiem svaigajiem salātiem, picai, pārgājienu maizītēm, omletei, vrapiem vai vienkārši krāsnī ceptu dārzeņu bļodām, diedzētus turku ziņus vai pupiņas izmantot, šķiet, ir nedaudz grūtāk, jo tie ir izmēros lielāki ar koncentrētu, kraukšķīgi svaigu garšu.

Mana pirmā ideja bija turku zirņu zirņus pievienot sildošajam karijam. Sanāca tiešām gardi un bonusā neliels kraukšķis, jo pavārīju tos vien minūtes 10, varbūt 15.

Populārs pielietojums šīm vitamīnu un minerālvielu bumbām ir gatavot humusus jeb smēriņus. Noteikti ir vēl daudz un dažādu risinājumu, bet par to parunāsim thisisbeate.com recepšu sadaļā…

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *