Glutēns. Kuros produktos tas atrodams, kāpēc to izslēgt no uztura?

02/02/2020

Garš uzraksts, kurš pelnījis garu, garu paskaidrojumu. Uzreiz vēlos izcelt faktu, ka neesmu ārsts un mana valoda var nebūt zinātniski korekta. Informācija ar kuru dalos nāk no manas personiskās pieredzes un gadu laikā uzkrātajām zināšanām.

Par manu personisko pieredzi pastāstīšu kādā no nākamajiem ierakstiem. Šajā rakstā apkopošu visu tehnisko informāciju, kura noteikti paskaidros arī to, kāpēc jau 4 gadus no tā esmu pilnībā atteikusies.

KAS IR GLUTĒNS?

Glutēns ir miežos, kviešos un rudzos atrodams, ūdeni nešķīstošu olbaltumvielu kopums, kuru bieži sauc par lipekli. Tātad, glutēns = lipeklis. Tā divas galvenās sastāvdaļas ir gliadīns un gluteīns. Tās picas mīklai ļauj izstiepties kilometra attālumā, kruasāniem ļauj kļūt apaļiem un gaisīgiem, bet bulciņām mīkstām un pufīgām.

GLUTĒNU SATUROŠI PRODUKTI :

Glutēnu satur kvieši, rudzi, mieži un visi šo graudaugu atvasinājumi – manna, bulgurs, grūbas, kuskuss, spelta, klijas, tritikāle...

Ir produkti, kuros dažkārt nav, bet visbiežāk ir glutēna ( kviešu, miežu, rudzu) piejaukums vai daļiņas.

*ļoti svarīgs punkts – VEIKALOS VIENMĒR IZLASI PRODUKTU SASTĀVU! Būsi pārsteigts, cik daudzos no tiem var tikt pievienots lipeklis, piemēram :

KĀPĒC TO IESAKA IZSLĒGT NO UZTURA?

Diemžēl lielākā daļa cilvēces uzskata, ka bīstams glutēns ir tikai tiem, kuri slimo ar celiakiju. BET gadu laikā uzkrātās zināšanas man šobrīd atļauj apgalvot to, ka glutēns ir kaitīgs visiem bez izņēmuma.

Tā kaitīgā ieteikme uz organismu var izpausties kā :

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *