Maizes ieraugs bez glutēna

06/14/2020

Laikā, kad visu pasauli pārņēmusi karantīna, to vien redzu kā mājās gatavotas skābmaizes ( sourdough bread ). Tās vienmēr izskatās tik garšīgi, ka papildus mierīgi varu iedomāties arī to skaisto smaržu. Lai gan glutēnu uzturā nelietoju nu jau vismaz 4+ gadus, tikko ceptas maizes smarža joprojām ir viena no manām mīļākajām.

Vēl divas nedēļas senā pagātnē es pilnībā biju pieņēmusi domu, ka no bezglutēna miltiem maizes ieraugu pagatavot nav iespējams. Kur nu vēl izcept parastu milti-sāls-ūdens skābmaizīti. BET! Izrādās var! Maizes ieraugu var pagatavot no absolūti jebkuriem miltiem – rīsu, brūno rīsu, kukurūzas, auzu, sorgo utt. Pie tam – papildus nav nepieciešamas kaut kādas dīvainas, sarežģītas vai ķīmiskas sastāvdaļas. Par šo atklājumu man liels paldies jāsaka sievietei vārdā Chantal , kura savā Youtube kanālā FRESH IS REAL gari un plaši stāsta par visu svarīgāko, kas saistīts ar bezglutēna ierauga un maizītes gatavošanu.

Šoreiz nevaru Tev piedāvāt precīzu recepti, nekļūdīgus norādījumus un/vai dalīties vairāku mēnešu uzkrātajā pieredzē. Šis ir mans pirmais mēģinājums! Pirmais bezglutēna ieraugs. Viss ko vēlējos – iedrošināt Tevi un iedrošināt sevi pamēģināt.

1.diena

Burciņā iebēru aptuveni 1/2 glāzi rīsu miltu un pielēju 1/2 glāzi avota ūdens. Ar koka irbulīti rūpīgi samaisīju.

Ja pareizi saprotu, ieraugam var nepatikt metāls, plastmasa, silikons u.c. materiāli, tāpēc vislabāk izvēlēties koku.

Lai ieraugam būtu iespēja elpot un klāt netiktu visādi mošķi, pāri pārliku marlīti un nostiprināju ar gumiju. Gaidīšanas laiks sācies!

2. – 5. diena

Nākamās četras dienas nebiju mājās un man nebija iespēja pabarot un apraudzīt iesākto ieraugu. Atgriežoties secināju, ka fermentācija ir notikusi, nekas nav zaudēts! Pēc labākās ierauga audzēšanas prakses – pievienoju 1/2 glāzi miltu, 1/2 glāzi ūdens, rūpīgi apmaisīju un liku mieru.

6. – 9. diena

Sestajā dienā pārvietoju ieraugu no mazās 330ml burciņas uz lielo 1L burku. Turpmākās dienas to baroju 1 līdz 2 reizes dienā ar 3 lielām ēdamkarotēm miltu. Ūdeni pievienoju tikai tad, ja konsistence likās pārāk sausa.

10.diena

Chantal no FRESH IS REAL Youtube kanāla teica, ka ieraugs gatavs būs 7 līdz 8 dienu laikā. Man šādi skaisti burbulīši parādijās tikai 10. dienā.

BET man jāatgādina – ieraugu baroju salīdzinoši haotiski, vairāk pēc sajūtām, nevis konkrētām norādēm. Tas un vidējā temperatūra virtuvē visticamāk ir ietekmējusi ierauga augšanas procesu.

To, cik aktīvs ir / būs ieraugs ietekmē arī izvēlētie milti. Ja pareizi sapratu, parastie rīsu milti ir mazāk aktīvi, turpretī brūno rīsu un, piemēram, auzu milti būs aktīvāki.

Miltus ieraugam var kombinēt. Šajā eksperimentā es izmantoju tikai rīsu miltus.

11. diena

No rīta pabaroju ieraugu ar 3 ēdamkarotēm rīsu miltu, apmaisīju un noliku maliņā.

Ko tālāk? Šodien vakarapusē vai rīt no rīta ķeršos klāt maizītes cepšanai. Vienu glāzi ierauga sajaukšu ar 2 glāzēm miltu ( izmantošu 1:1 rīsu un auzu), pievienošu glāzi tapiokas cietes, ēdamkaroti sāls un aptuveni 1 glāzi ūdens. Recepti aizņemšos no šī video.

Noslēgumam. Par ko es biju patīkmi pārsteigta :

Ja Tev ir pieredze bezglutēna skābmaizes cepšanā un ierauga gatavošanā, priecāšos, ja komentāru sadaļā padalīsies ar norādījumiem un ieteikumiem.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *