Vegānisms un ādas veselība

07/24/2020

Vegānisms un ādas veselība man personiski ir tuva tēma, kuras līkločus un uzsietos mezglus cenšos atšķetināt vēl šodien. Esmu noklausījusies neskaitāmas podkastu stundas ar ekspertu viedokļiem, lasījusi grāmatas, rakstus un tomēr.. nav nekas vērtīgāks par sarunu ar pieredzes bagātu uztura speciālistu.

Meklējot atbildes uz vairākiem, man svarīgiem jautājumiem par vegāniska uztura saistību ar ādas veselību un, vice versa, ādas veselības saistību ar augu valsts uzturu, konsultējos ar Gunu Bīlandi, uztura speciālisti un veselības centra ReCure vadītāju.

Ādas veselība un ķermeņa veselība. 

Kāda ādas veselībai saistība ar ķermeni? Vistiešākā! Gandrīz uzreiz kā pievērsos augu valsts uzturam pamanīju, cik milzum liela ietekme tam ir ne tikai tajā kā jūtos fiziski, bet arī emocionāli. Pārmaiņas ievēroju arī tajā kā izskatās un jūtas mana āda. Kāpēc? Āda ir lielākais ķermeņa orgāns, kurš vienlaicīgi veic vairākas funkcijas, sākot no aizsardzības un ķermeņa temperatūras regulēšanas, līdz D vitamīna sitēzei. Āda kalpo kā trešā plauša. Vienkāršs un saprotams liekas Gunas Bīlandes piedāvātais “automašīnas princips” –

“Jebkuram auto modelim ir vajadzīgas tikai piecas lietas, lai tas labi darbotos ilgi un pienācīgi: eļļa, ūdens, piemērota degviela, regulāra apkope, apzinīgs vadītājs.”

Eļļa

Āda dievina labos taukus. Tauki palīdz saglabāt ādu elastīgu un uzturēt nepieciešamo mitruma līmeni. Neaizstājamās taukskābes, ko uzņemam ar uzturu vai uztura bagātinātājiem, ir saistītas ar pretiekaisuma darbību, kā arī smadzeņu un šūnu membrānu veselību.

Parasti vegānā uzturā kopumā netrūkst Omega 3 taukskābju, jo ir gana liels alfalinolēnskābes (ALA) patēriņš uzņemot to caur riekstiem, sēklām un eļļām, bet mēdz pietrūkt pārējo divu Omega 3 taukskābju – EPS un DHS -, jo organisms no ALA diezgan mazefektīvi to konvertē uz EPS un DHS.

Ūdens

Vidēji aritmētiskam cilvēkam, mērenā klimatā, vielmaiņas procesu nodrošināšanai dienā ir nepieciešamas 8-10 glāzes ūdens.Vairāk nepieciešams siltākā laikā un pie paaugstinātas fiziskās aktivitātes. Der sekot līdzi uzņemtā ūdens daudzumam un atcerēties dehidratācijas pazīmes: sausa vai iekaisusi āda, galvassāpes, nogurums, augsts / zems asinsspiediens, sausa mute, reibonis.

Degviela jeb uzturs

Noliekot malā neaizstājamas taukskābes un ūdeni, atbilstošs uzturs ir ārkārtīgi svarīgs ādas veselībai.

Olbaltumvielas būtībā ir tas, par ko būtu jāaizdomājas visvairāk. Olbaltumvielas ir veidotas no aminoskābēm, kas ir ķermeņa augšanas un atjaunošanas pamatelementi. Mums katru dienu jāuzņem olbaltumvielas/aminoskābes ar uzturu, lai nodrošinātu organisma pareizu darbību. Tāpat nedrīkstētu piemirst par svarīgiem vitamīniem un minerālvielām – A, C, E, D vitamīni, tāpat ādas veselības nodrošināšanai neaizstājami ir cinks, silīcijs, sērs. Šos visus der pārskatīt, lai nodrošinātu, ka bākā ir pareiza “degviela”.

Regulāra apkope

Nenoliedzami, āda ir rūpīgi jākopj. Lielākos draudus ādas veselībai var iedalīt divās kategorijās: ārējos un iekšējos. Ārējie draudi ir smēķēšana, piesārņojums, tīrīšanas līdzekļi, toksiski ādas kopšanas līdzekļi, pārmērīga saules staru iedarbība, infekcijas, traumas, novecošanās un lietotie medikamenti. Iekšējie draudi savukārt ietver ģenētiku, imunitāti, nepiemērots uzturs, jutīgums pret pārtikas produktiem un alerģijas, traucēta gremošana un eliminācija, kā arī plaušu un zarnu slimības. Iepriekš minēto faktoru identificēšana un samazināšana vai novēršana ir taisns ceļš uz labāku ādas veselību.

Apzinīgs vadītājs

Stresa vadīšana ir ļoti svarīga ādas veselībai. Dusmas, skaudība, trauksme un depresija, satraukums – tie visi atstāj sekas uz ādas. Vajadzīgs laiks, lai identificētu stresorus un darbs pie to samazināšanas, bet šīs ir investīcijas, kas atmaksājas. Būt šeit un tagad, būt dabā, laiks atpūtai, glāsti un pieskārieni (atbrīvo brīnišķīgo hormonu oksitocīnu) un sirsnīgi smiekli – tie visi palīdz mazināt grumbas, atslābināt muskuļus un uzlabot gremošanu.

Ādas veselība un emocionālā veselība.

Āda un tās stāvoklis var būt pirmā, nopietnā pazīme, ka kaut kas Tavā ķermenī nedarbojas tā kā tam vajadzētu. Iemesls var būt lielāks ( nopietna saslimšana ), var būt mazāks ( kāda vitamīna deficīts ), bet mans ieteikums būtu neignorēt šo simptomu un laicīgi vērsties pēc risinājuma vai profesionāļu sniegtām atbildēm. Lai man piedod dermatologi, bet izrakstīta, hormonus saturoša smēre problēmas cēloni neatrisinās. Smēre tikai apārstēs problēmas sekas.

Vegānisms un ādas veselība

Pēc personiskās pieredzes – tikai ar laiku sapratu, ka šādu ārēju slimības jeb simptomu izpausmi var uztvert kā svētību. Ļoti labi saprotu kā tas ir, kad negribās iet ārā no mājas, jo ir sajūta, ka esi pārvērties par mazu briesmonīti. Jebkuri ārēji redzami izsitumi var būt liels trieciens Tavai pašapziņai un dzīves kvalitātei kopumā viena vienīga iemesla dēļ – tos nav iespējams noslēpt ne no sevis, ne citiem. 

Brīdī, kad, uzdodot sev jautājumu : „Kāpēc tas notiek ar mani?”, no sevis žēlošanas pārslēdzos uz sevis izzināšanu sapratu, ka mans ķermenis ar šiem izsitumiem man cenšas kaut ko pateikt un mans uzdevums ir to saklausīt.

Ieklausoties sevī un palīdzot sev, iespējams, izvairīsies no lielākiem ievainojumiem nākotnē. 

Šeit vēl papildus un atkāroti varu pieminēt Gunas stāstīto par apzinīgu vadītāju (skat. augstāk, zem virsraksta „Ādas veselība un ķermeņa veselība”). Iespējams, ka iemesls ādas problēmam meklējams tajā, ka neesi ļāvis sev atpūsties, esi nonācis lielu pārdzīvojumu virpulī vai neesi iemācījies tikt galā ar ikdienišķām stresa situācijām. Tik vienkārši, bet patiesi. 

bilde pa labi – avots : Pinterest

Vegānisks uzturs un uztura bagātinātāji.

Vegānisks uzturs ir fantastisks pamats veselam, stipram un ilgtspējīgam ķermenim. Par to man nav pat mazāko šaubu. Balstot savu diētu uz augu valsts produktiem, precīzāk, ēdot dārzeņus, pākšaugus, riekstus, sēklas, augļus un graudaugus jeb to, ko mums sniedz daba, mēs varam uzņemt visus ķermenim nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas. Vienīgā nianse – vai spējam to visu uzņemt pietiekamā daudzumā? Lielākoties jā, bet ir 3 elementi, kuriem vajadzētu pievērst papildus uzmanību. Tie ir :

Var gadīties, ka kāds no šiem vitamīniem vai Omega 3 ir tas, kas Tev pietrūkst un ir problēmas pamatā, bet tik pat labi kādu no tiem uzņem pārāk lielā daudzumā un tas atspoguļojas uz ādas. Ir pazudis balanss. Svarīgi ik pa laikam nodot asinsanalīzes un palūkoties uz savu asinsainu. Neuztraucies, tas nav nekas sarežģīts un tas noteikti nenozīmē, ka esi nevesels. Regulāri iegūtas asinsanalīzes ir veids kā iepazīt savu ķermeni un laicīgi parūpēties par savu pašsajūtu. 

Tā, piemēram, pirms gada mans B12 līmenis bija normas robežās, bet šogad, nododot analīzes, tas bija zem normas. Tas nozīmē, ka savas B12 rezerved esmu iztērējusi. Starpcitu – tās ķermenī var uzglabāties līdz 5 gadiem. Šobrīd man B12 ir jālieto papildus.

SVARĪGA PIEBILDE. Vegānisks uzturs uzreiz nenozīmē, ka tas ir veselīgs uzturs. Pusfabrikāti ir pusfabrikāti, cukurs ir cukurs..neatkarīgi no tā, no kura resursa nācis.

Vegānisms un ādas veselība. Kur griezties pēc palīdzības? 

Godīgi? Šajā brīdī man pašai vajadzētu klausīties savos padomos. Visbiežāk visu cenšos saprast pati. Dažkārt sanāk, citreiz pati sev iešauju kājā, tāpēc, ja saskaries ar kādu sev neizskaidrojamu veselības problēmu, izsitumiem uz ādas – vērsies pie profesionāļiem, nevis centies visu saprast pats.

Atbildes uz jautājumiem un iespējamos risinājumus ieguvu no trīs resursiem – pašas uzkrātajām zināšanām, atkārtotām vizītēm pie kosmētiķes un uztura speciālsta. 


Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *